Son Dakika Haberler

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ‘in Açıklaması

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ‘in Açıklaması
Okunma : 34 views Yorum Yap

İlham Aliyev

Kardeş ülkemiz Azerbaycanın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Dağlık Karabağdaki bölgelerde devam ettirilen çatışmalarla alakalı konuşmalarda yaptı. Kubadli ve Kelbecer şehirlerinin belli kısımlarının Ermeni işgallerinden kurtarılmış olduğunu açıklayan Azerbeyca’nın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ’’ Bulunduğumuz andan itibaren Azerbaycan askeri kuvveti çok hızlı ilerleyerek . Zaman israfına katlanma sabrımız  yok’’ demiştir. Ermeni, kontrolüdeki. Bölgelerden Azerbaycan kısmına 27 Eylül Pazar gündüzü Azerbaycan halkın bulunduğu konumlara taciz ateşi başlatması sonucu arbedeler yaşanmış harp cürüm karışmıştır.

Azerbaycan Kuvvetleri Ermenilerin bu tüze tanımaz , oylama hallerine karşın taarruz başlatmıştır, başlatılmış olan harekat sonucunda hedefi olan işgalli bölgelerin kurtarılması belirlenmiştir. Bu durumlar Azerbaycan Kuvvetlerinin ilerlemesi geçen zamanlardan nerdeyse bir ay gibi zaman zarfından sonra devam etmekte.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev

OPERASYON  PLANLANDIĞI BİÇİMDE DEVAM ETMEKTE

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamasında, operasyonlar gece boyu Ağdere, Hocavend, Fuzuli, Hadrut, Gubadlı, ve Laçin taraflarında değişken yoğunlukta sürdürüldüğünü belirtti.

Ermenistan kuvvetlerinin tank,top ve havan mermileriyle ateş açtığını. Azerbaycan Kuvvetleri ise operasyon planına uygun başlıcak doğrultusunda sürdüdüğünü ve kontrol edilen sahaları daha da yaygınlatığını söylemiştir.

 

BÜYÜK ZAİYATLAR VEREN ERMENİSTAN KUVVETLERİNİN CEPHANESİ DAHİ KALMADI

Açıklamalarda, Hocavend, Gubadlı ve Laçin’de Ermenistan Kuvvetlerinin dayanışını kuvetsizleştiren Azerbaycan Kuvvetleri farklı yönlerden yeni ilerlemelerde sağladığını. Ağdere ve Hocavend doğrultusunda önemli zaiyatler veren Ermenistan kuvvetlerinin cephanesinin kalmadığını tesirsiz bir hale geldiğini belirtmiştir.

Gubadlı’ya gelen Ermenistan Kuvvetleri 543. Alay 1.Taburun insan kuvveti ve askeri donatı kayıplarıyla geri çekildiğini , Ermenistan’ın Kotayk bölgesinde Tsaghkadzor şehrinden. Dağlık Karabağ’a gönderilen Askeri kuvvetlerin Çoğu  kısmının etkisiz bir duruma geldiğini belirtti.