Son Dakika Haberler

Azerbaycan’da Ermenistan tacizi nin ağır bilançoları !

Azerbaycan’da Ermenistan tacizi nin ağır bilançoları !
Okunma : 41 views Yorum Yap

Azerbaycan’da Ermenistan tacizi nin ağır bilançoları !

Azerbaycan’da Ermenistan tacizi nin ağır bilançoları !

her sey haber

Ermenistan’ın, Azerbaycan sivil yerleşim noktalarına yaptığı top ve füze atışlarında düzenlediği faşistliği şu ana  kadar 90 Azerbaycan vatandaşı Şehit olmuştur, 392 Azerbaycan vatandaşı ise yaralanmıştır. Ermenistan’ın faşistliği şu ana kadar 11 çocuk da Şehit olumuştur.

Azerbaycan Başsavcılığı, 27 Eylül’den 29 Ekim’e kadar olan Ermenistan’ın tacizinin neden olduğu can kayıplarını açıkladı.

Buna göre, söz konusu olan dönemde aralarında kadın ve çocukların da olduğu 90 Azerbaycanlı sivil Şehit olmuştur, 392 vatandaş ise yaralanmıştır.

Ermenistan’ın tacizlerinde 2 bin 406 hane, 92 apartman ve 423 devlet binası harabe hale geldi.

ERMENİSTAN’IN TACİZLERİNDE ŞU ANA DEK 11 ÇOCUK ŞEHİT OLDU

Görsel

Ermenistan’ın 27 Eylül’den beridir  Azerbaycan’ın yerleşim noktalarına balistik füzeler ve misket bombalarıyla yaptığı saldırılarda 11 çocuk şehit oldu , 8 çocuk yara alarak kurtuldu.

AA basın muhabiri, Ermenistan’ın 11 Azerbaycanlı çocuğun canını alan farklı tarihlerdeki taarruzları hakkında derleme yaptı.

Ermenistan, çatışmanın ilk günü 27 Eylül’de Naftalan şehrine bağlı Kaşaltı Karakoyunlu beldesine ağır top atışlarıyla saldırdı.

Top atışları sonucunda ise  13 ve 14 yaşlarında 2 çocuk evin bahçesinde can verdi.

Azerbaycan’ın yerleşim noktalarına 28 Eylül-16 Ekim tarihleri arasında yapılan saldırılarda ise 4 çocuk hayatını kaybederek şehit oldu.

Azerbaycan’da Ermenistan saldırılarının ağır sonuçları

Ülkenin 2’nci büyük şehri ve 500,000 ‘e yakın bir nüfusa sahip olan Gence şehrine 17 Ekim’de orta menzilli balistik füze ile yapılan hain saldırıda 2’si bebek 4 çocuk hayatını kaybederek şehit oldu.

Bu saldırılarda, 5 aylık Medine Şahnezarova, 10 aylık Narin Eskerova ve 15 yaşındaki Nigar Eskerova yıkıntı altında kalarak yaşamını yitirdi. yıkıntıların altından çıkarılan kaldırıldığı hastanede tedavi gören 13 yaşındaki Rus vatandaşı Arthur Mayakov da 24 Ekim’de yaşamını yitirdi.

Ermenistan, 27 Ekim’de, Berde şehir merkezine 10 kilometre mesafede bulunan Karayusuflu beldesine misket bombalarıyla saldırı yaptı.

Saldırıda bahçede bulunan 2 kız kardeşiyle oyun oynayan 7 yaşındaki Aysu İskenderova, ağır yaralanarak ve kaldırıldığı hastanede hayata veda etti.

Saldırının üzerinden daha 24 saat geçmeden misket bombasıyla  Berde Şehir merkezinin, en işlek saatinde saldırıldı. Berde’ye dün yapılan taarruzda 70 yaralıdan 8’inin çocuk olduğu söylendi.

Gence şehrine 11 Ekim’de yapılan taarruzda 3 çocuk yetim ve öksüz kaldı.

ERMENİSTAN’IN TAARRUZUNDA ÖLEN AZERBAYCANLI 21 VATANDAŞ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Ermenistan’ın Berde’ye dün yaptığı misket bombası saldırılarıyla hayata gözlerini yuman Azerbaycanlı 21 vatandaş düzenlenen cenaze merasimiyle son yolculuklarına uğurlandı.

Ermenistan’ın dün yaptığı misket bombası saldırısında hayata gözlerini yuman Azerbaycanlı 21 vatandaş farklı farklı beldelerde düzenlenen cenaze merasimiyle son yolculuklarına uğurlandı.

Azerbaycan’ın batısındaki Berde şehrinin çarşısına, dün Smerch füzesinin içine ilave yapılmış olan 140’dan fazla misket bombasıyla taarruz yapıldı.

Taarruz un, çarşının en kalabalık olduğu öğlen vakitrinde yapılması nedeniyle 5’i kadın 21 sivil vefat etti.

Vefat edenlerin bir kısmı, Berde’deki şehir mezarlığına, bir kısmı ise yakın beldelerde bulunan mezarlıklara defin edildi.

Taarruz esnasında eşiyle hastaneden çıkıp eczaneye ilaç almaya giderken misket bombasının isabet etmesi sonucunda vefat eden 51 yaşındaki Fazıl Hacıyev de bugün toprağa verilenler vatandaşlar arasındaydı.

Azerbaycanda Ermenistan taarruzlarının ağır sonuçları

Hacıyev, Berde’nin Niftçi kasabasında kılınan cenaze namazı sonrasında yakınları tarafından köy mezarlığında defnedilmiştir.

AA basın mensubuna konuşan Hacıyev’in kardeşi Hacıyev, “Ağabey ‘im 1993’teki 1’inci savaşta savaşçıydı. Taarruz meydanında vefat etmedi ama eczanede ilaç alıdığı sırada vurulduğunu.” söyledi.

Hacıyev, “Bir oğlu şu anda cephede ve babasının vefat ettiği durumundan hiç haberi yok. Sadece babasının yaralı olduğunu söyledik ve bunu biliyor .” dedi.

Azerbaycan’ın haklı davasını Türkiye basınlarının dışında hiç  kimsenin aktarmadığını söyleyen Hikmet Hacıyev. “Azerbaycan’ın kendi topraklarını işgalden kurtarılmasını gündeme getiren Türkiye’nin dışında başka bir ülke,devlet yok. Birçok İslam ülkeleri var ama neden hiç ses çıkarmatmadıklarını anlamıyorum.” diye söyledi.

AZERBAYCAN 30 ERMENİSTAN ASKERİNİN ÖLÜLERİNİ GERİ  İADE ETTİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sözcüsü Hikmet Hacıyev,çatışmalarda vefat eden ve Azerbaycan’ın kontrolündeki yerleşim yerlerinde  kalan 30 Ermenistan askerinin cesedinin ve iki yaşlı vatandaşının Ermenistan’a geri iade edildiğini bildirmiştir.

Hacıyev, Ermenistan’ın daha önce cesetlerini almak istemediğini, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun teşşebüsleri sonucunda iadenin gerçekleştirildiğini söyledi.

 

Cesetlerin iki devlet arasındaki sınırında, Gazah-Tovuz doğrultusunda iade edildiğini söyleyen Hikmet Hacıyev, “Ermenistan kuvvetlerinin subay ve askerlerinden oluşan 30 ceset ve 2 yaşlı sivil vatandaş iade edilmiştir.” demiştir.

Hacıyev, Rusya Savunma Bakanı Şoygu’ya ve Uluslararası Kızılhaç Komitesine teşekkürlerini iletti.