Son Dakika Haberler

Pilav tarifi , Pilav nasıl yapılır , Pilav yapılışı

Pilav tarifi , Pilav nasıl yapılır , Pilav yapılışı
Okunma : 37 views Yorum Yap

Pilav tarifi , Pilav nasıl yapılır , Pilav yapılışı

Pilav tarifi , Pilav nasıl yapılır , Pilav yapılışı

Pilav yapmayı çoğu insan istiyor ama genellikle istenilen tatta ya da kıvamda bir pilav elde edilemiyor. Pilav yapmak öyle kısa sürede yapılmasına aldanıp az işlemden geçmesine kanarak kolay sanmayın hüsrana uğrarsınız. Pilav yapmak gerçekten tecrübe gerektiren bir yemektir ömrünüzde ki ilk öğreneceğiniz yemek yapımının pilav olmasını kesinlikle önermeyiz. Öncelikle daha basit yemek tariflerini öğrenerek başlayın biraz tecrübelendikten sonra pilav yapımına geçersiniz. En azından kötü sonuç almadan pilav yapmayı öğrenmiş olursunuz.

PİLAV YAPIMINDA KULLANACAĞIMIZ MALZEMELER NELERDİR ?

 

Pirinç Pilavı Tarifi İçin Malzemeler

(1-)İki su bardağı pirincimiz

(2-)İki buçuk su bardağı sıcak suyumuz

(3-)Üç yemek kaşıkı tereyağımız

(4-)Bir yemek kaşıkı sıvı yağımız

(5-)Tuzumuz

 

Pirinçlerimizin ıslanması için;

(1-)Pirinçlerimizin üstünü çok az geçireceğimiz kadar ılık suyumuz

(2-)Tuzumuz

Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır

(1-)Pirincimizi iyice yıkayalım. Uyumlu bir kabımıza aldıktan sonra üstünü geçeceği kadar ılık su koyalım. Birazcık da tuzumuzu ekleyerek karıştıralım ve on beş, yirmi dakika civarı bekletelim. Sonrasında ise güzelce yıkayarak suyunu süzelim. ( Nişastasından iyice arınana kadar yıkıyoruz. Çıkan suyumuzun hiç bulanım olmaması gerekmekte.

(2-)Tenceremizde tereyağımızı eriterek suyunu süzdüğümüz pirincimizi ekleyelim ve dört, beş dakika civarı kavuralım. Pirinçlerimizin yeterli miktarda kavrulduğunu pirinçlerimiz tane tane dökülmeye başlayıncada anlayabiliriz.

(3-)Pirinçlerimizi kavurduktan sonra sıcak su ya da sıcak et suyumuzu ekleyelim. İstersek sıcak su yada sıcak et suyumuzun yerine tavuk suyu muza aynı miktarda sıcak su ekleyerek koyabiliriz seçim bize kalmış yani.

(4-)Son olarakta tuzumuzu ekleyelim.

(5-)Pilavımızı kapakı kapalı olacak şekilde öncelikle yüksek ateşte pişirmeye bırakıyoruz.

(6-)Üstün’de suyunu çekmiş hatta artık böyle noktalı şekillerde delikler meydana geldiğinde ateşimizi iyice kısarak. Pirinçlerimizin yumuşayarak suyunun tamamını çekmesini bekleyelim.

(7-)Hazır olan pilavımızı ocağımızdan aldıktan sonra üstüne havlu ya da peçete serilerek kapağını tekrar kapatıyoruz.

(8-)Pilavımızı on, on beş dakika kadar dinlendirmemiz gerekiyor. Sonrasında ise tahta kaşığımız yardımıyla karıştırarak servis ede biliriz.

 

ELLERİNİZE SAĞLIK , MUTLU VE ŞANSLI ZAMANAR GEÇİRMENİZ DİLEĞİ İLE herseyhaber.com

 

Yazar:Kendini gizlemektedir