Son Dakika Haberler

Salep Tarifi , Salep Nasıl Yapılır ? Salep Yapılışı ?

Salep Tarifi  , Salep Nasıl Yapılır ? Salep Yapılışı ?
Okunma : 41 views Yorum Yap

Salep Tarifi .

Salep yapımı için gerekli malzemelerimiz , Salep ‘in içindekiler.

(1-)Bir litre sütümüz

(2-)Bir yemek kaşığı toz şekerimiz

(3-)Bir silme tatlı kaşığı kadar saf toz salebimiz

(4-)Toz tarçınımız (ya da zencefilimiz)

Salep  Tarifi .

Evimizde Salep nasıl yapılır ? Sütlü Salep nasıl hazırlanır ? Salep ‘in püf noktaları ?

(1-)Salep tarifimiz için sütümüzün içinde erimenin kolaylaştırılması hatta topaklanmasının iyice azaltılması amacı ile öncesinde toz şekerimiz ve salep kuru bir kabımızın içinde iyice karıştırılmalıdır.

(2-)Minik ve derin bir tenceremize koyduğumuz beş su bardağı sütümüzü kaynatalım ve altını iyice kısalım. Salep ve şekerimizin karışımı kaynayan ve sürekli şekilde bir çırpma teli ya da kepçemizle karıştırdığımız sütümüze ağır ağır dökülerek ilave ediyoruz.

Leziz Salebimizin yapımındaki incelikler: tenceremizin dibinin yanmaması hatta pütür pütür olmayarak güzelce süt ile birleşmesini sağlamak için karıştırma işlemine kıvamını alacağı ana kadar devam ederek pişirelim. Buharlaşma ve karıştırmadan  bir sonuç elde etmemiz için kaynattığımız sütümüzün kalitesine göre değişebileceğinden bu süre 20,40 dakika civarı olacaktır. Köpük oluşmaya başladığında ve kıvamımızın koyulaşması hazır olduğunu işaret etmektedir.

(1-)Topaklanmaların önlenmesi amacımız ile uygulayacağımız diğer bir çözümümüz ise soğuk sütümüzün salepli karışımımız üstüne dökülerek karıştırma işlemimizin yapılmasıdır. Nişasta kullanmadığımızdan dolayıo kadar makinalarla onca insanın elinden geçen hazır bir salep kıvamı beklememeyiz ancak tadını tutturacağımızdan eminim.

(2-)İstediğimiz kıvama kavuştuğumuzda önceden ısıttığımız fincanlarımıza dökülen Evde yaptığımız salebimizin üstüne tarçınımızı serpiştirerek. İşte hazır, gelmekte olan soğuk kış günleri bizi bekliyor insanın içini ısıtacak dumanı üzerinde mis gibi salep!

Yazar:Kendini gizlemekte.