Son Dakika Haberler

Spor alışkanlığı ve sakatlanmalar

Spor alışkanlığı ve sakatlanmalar
Okunma : 37 views Yorum Yap

Spor alışkanlığı ve sakatlanmalar

Spor alışkanlığı kazanırken önümüze çıkabilecek engellerden korunma?

 

Spor alışkanlığımızı kanma yolundayken önümüze çıkabilecek sakatlanmaların riskleri ortadan kaldırabilmemiz için almamızın gerektiği önlemlerimiz. Spor yaparak daha sağlıklı yaşam güzel bir vücut ile sağlam bir psikolohimizle mutlaka edinmemiz gereken alışanlıktır. Yalnız spor yaptığımız zaman bir çok noktalarda dikkatli olmadığımız da bunların sonuçları sakatlık gibi kötü bir risk ile karşılaşmamıza neden olabilmektedir. Spor sakatlıklarımızı önlemek böyle kötü bir olay böyle kötü bir olay yaşamamak hatta spora ara vermeyerek spora tam aksi daha kuvvetli bir psikoloji ile devam etmemiz için dikkat etmemiz gereken bir ç ok noktalar bulunmaktadır.

 

Bunlardan birincisi ise Kendi seviyemize uygun egzersizler yapmamız.

Bütün spor rutinimiz , bütün vücut tiplerine hatta fitnesss seviyelerine uygun olmaya biliyior.  Yaşımız, kilomuz ve ya daha önceden geçirmiş olduğumuz sakatlıklar ve benzeri durumlar kendimize uygun bir şekilde spor yapabilmemiz için gözümüzün önünde bulundurmamız gerektiği şeylerin en üstünde gelmektedir. Sporumuza bir kişiyle düzenli bir spor geçmişi olan bir kişinin yapabileceği egzersizleri ve egzersizleri yapabilme sıklıkları çok farklılık göstermelidir. Yalnız kendimizi fazlaca zorlarsak sakatlanma yaşamamız an meselesi olamaktadır. Sporumuzun düzenini oturtacağımız zamanda ve yapacağımız egzersizlerin seçiminde ihtiyacımız varise iyi hatta profesyonel bir spor hocasından destek alarak kendimize en uygun şekilde ve hareketlerimizi biçimde planlamamıza yardımcı olamasını sağlamalıyız.

 

Bunlardan ikincisi ise doğru ekipmanlarımızı kullanmamızdır. Spor yaparken alacağımız en çok önemli önlamlerimizden birincisi kaliteden kaçınmayarak kaliteli bir ekipman tercihi yapmamız olacaktır. Kyafet ve ayakabı seçimimiz yaptığımız spora uygun olmalı eğer uygun olmaz ise bize çok sıkıntı yaşatacağı herhangi bir sakatlanma olmazsa dahi yaptığımız spordan hızlı bir şekilde sovumamıza o spordan bıkmamıza sebebiyet verecektir. Örnek dışarıda koşuyoruz ayakabımızın taban esneklik yapımı zemini kavrama v.b gibi özellikleri uygun değil koştuğumuz yerde ayağımız kayıyor, ayağımızı ayakabı sıkıyor, hava almıyor terletiyor, ve daha birçok şey o koşu tamamlanmadan yarım kalacaktır ve koşu sporundan çabukcak usanmamıza neden olacaktır. Spor yaparken gerekli önemlerimizi almamızda çok önemlidir koşarken ayağımızın takılarak düşmemiz bisiklet sürerken devirebilir antrenman yaparken kolumuz bacağımız bir yerlere deyebilir bu sebepten spor salonunda olsak dahi kaskımızı dizliğimizi v.b bütün gerekli koruyucularımızı almalıyız. Eğer ki bu yazından da fazla bir şey kavrayamadıysanız salonunuzdaki eğitmenlerinizden yardım almayı unutmayınız. Her şey Haber herseyhaber.com

 

Yazar: Kimliğini gizlemektedir